کد مطلب: 

223821
دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی:
چهل و سومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست دکتر سیدسعیدرضا عاملی­ در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
دبیرخانه را آباد تحویل گرفتم/ سامانه­ ای برای شفافیت تراکنش های مرتبط با منابع مالی خدمات قرآنی راه­ اندازی شود

به گزارش سیتنا، در ابتدای این جلسه و پیش از دستور، کلیت "سند اصلاحی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی" تصویب شد و بررسی فصل نگاشت نهادی آن به جلسات آینده این شورای تخصصی موکول شد.

در ادامه، دستور اول جلسه که موضوع آن؛ نحوه و آئین­ نامه صدور مجوز مؤسسات قرآنی بود مورد بحث و تبادل نظر  قرار گرفت.

در این رابطه تأکید شد که کارگروه مشترکی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده و در نتیجه آن، توافق­نامه­‌ای جهت صدور مجوز مؤسسات قرآنی در ۷ماده و ۳ تبصره تنظیم شده است تا به تصویب در شورای توسعه فرهنگ قرآنی برسد.

در این توافق ­نامه تشکیل هیاتی با عنوان «هیات هماهنگی صدور مجوز مؤسسات قرآنی» پیش­ بینی شده است که به منظور هم ­افزایی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خواهد کرد.

"تصویب ضوابط یکسان در صدور مجوز"، "رصد فرآیندهای اجرایی دو دستگاه" و "تدوین برنامه­‌های مؤثر در افزایش هم­ افزایی و هماهنگی دو دستگاه" از جمله وظایف و اختیارات پیش­ بینی شده برای این هیات است.

"تمرکز بر فعالیت­ های استانی مؤسسات قرآنی"، "پیش­ بینی ضوابط تمدید مجوزها"، "توجه به هیات های دارای ماهیت غیردولتی"، "تدقیق در تشریفات اجرایی و شکلی صدور مجوز"، "تقسیم وظایف اجرایی دو دستگاه براساس رسالت­ های آموزشی و ترویجی" و "تعیین تکلیف حمایت­ های مالی دو دستگاه" از جمله مواردی بود که توسط اعضا مورد توجه قرارگرفت.

در ادامه تأکید شد که "آئین­ نامه صدور مجوز مؤسسات قرآنی" پس از تصویب نهایی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی لازم الاجراست.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه دکتر عاملی با تقدیر از خدمات دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در دوران مسئولیت آقای دکتر مخبر دزفولی پایه بسیاری از خدمات بزرگ گذاشته شده است و من باید تاکید کنم که بنده دبیرخانه را "آباد" تحویل گرفتم و امیدواریم با توفیق الهی و همکاری مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی بتوانیم این مسیر را به جلو ببریم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران شفافیت اطلاعاتی را دارای اهمیت دانست و افزود: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد دسترسی آزاد به اطلاعات که مرتبط با اطلاعات عمومی است، شایسته است سامانه­ ای برای شفافیت تراکنش های مالی و اداری مرتبط با منابع مالی خدمات قرآنی راه­ اندازی شود.

وی افزود: شفافیت اطلاعات مالی برای فعالیت­‌های قرآنی که خدمت بزرگ و باشرافتی است، اعتماد آفرین و بازدارنده داده های دستکاری شده و غلط خبری خواهد بود. براین اساس مقرر شده ماده ۸، سند اصلاحی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی، اصلاح شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) "قرارگاه سیاستگذاری، برنامه ریزی راهبردی، نظارت و ارزیابی و کمک به اجرائی شدن مصوبات در دو حوزه گسترده و مهم  "علم و فناوری" و "فرهنگ و جامعه" است.

 وی افزود: این مسئولیت سنگینی که رهبرحکیم و الهی انقلاب بر عهده ما گذاشته­ اند نیاز به نوعی آرامش و دوری از فعالیت اجرایی دارد و شایسته است دبیرخانه و ستادهای مربوطه بر وظایف اصلی خود متمرکز شوند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه