کد مطلب: 

219205
معاون توسعه فناوری سازمان فضایی خبر داد؛ در مرکز فضایی ماهدشت روزانه بیش از 200 گیگابایت اطلاعات دریافت می شود که توسط متخصصان این مرکز، تحلیل و برای استفاده عموم در سایت «سازمان فضایی ایران» قرار می گیرد.
روزانه 200 گیگابایت اطلاعات از ماهواره‎ها ​در مرکز فضایی ماهدشت دریافت می‌شود

به گزارش سیتنا، علی صادقی نایینی معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران، با اشاره به دریافت اطلاعات ماهواره ای به صورت روزانه، اظهار کرد: در مرکز فضایی ماهدشت زیرساخت‌هایی مانند، ایستگاه‎های داده‎های ماهواره‎ای، آزمایشگاه سنجش از راه دور و مرکز پایش ماهواره‎ای ایجاد شده است که داده هایی را از مرکز داده دریافت می کند و در طول روز اطلاعات دریافتی ماهواره ای در این مرکز به بیش از 200 گیگابایت می‎رسد.

وی، ادامه داد: پس از دریافت داده های ماهواره ای این داده ها با کمک متخصصان تحلیل می شود و گزارش‎ تحلیل ها به صورت روزانه یا ماهانه در سایت سازمان فضایی ایران قرار داده می شود.

سنجش گرد و غبار

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران، درباره نحوه پایش گرد و غبار تصریح کرد: در موضوع گرد و غبار اطلاعات داده های ماهواره ای به صورت روزانه پایش و میزان این آلاینده ها به صورت درصدی نشان داده می شود البته در تلاش هستیم که این میزان به صورت ِگرم در سطوح جو سنجش شود.

صادقی نایینی، تصریح کرد: طبق اطلاعات ماهواره ای بیشترین تعداد رخدادهای گرد و غبار در استان‎های جنوب شرقی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی و پس از آن در استان های جنوب غرب کشور مانند خوزستان و بوشهر رخ می دهد.

وی، با بیان اینکه داده های ماهواره ای نشان می دهد که به جز 6 استان شمالی اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران گلستان و خراسان شمالی در بقیه استان‎ها از ابتدای سال تاکنون شاهد رخداد گرد و غبار بودیم افزود: در سال جاری برای استان سیستان و بلوچستان شاهد 17 بار گرد و غبار بودیم.

صادقی نایینی، با اشاره به ترسیم نقشه ماهواره‎ای ایران روی سایت این سازمان خاطرنشان کرد: با کمک سنسور «مادیس» و دو سنسور مشابه دیگری که روی ماهواره‎ها نصب شده است هر روز حدود ساعت 11 صبح و 14 بعدازظهر تصاویری از کل ایران و منطقه خاورمیانه دریافت که نتیجه آن را به صورت نقشه ترسیم می کنیم و ساده شده آن را روی سایت سازمان فضایی ایران قرار می دهیم.

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران، افزود: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری این سامانه به صورت خودکار پس از دریافت داده ها بلافاصله روی سرور دیتا تحلیل و به صورت آنلاین بر بستر اینترنت نشان داده  شود.

سنجش سطح آب دریاچه ها

صادقی نایینی، پایش دو هفته ای سطح دریاچه ارومیه، طشک، بختگان و مهارلو خاطرنشان کرد: از 40 سال پیش تاکنون سطح دریاچه ارومیه پایش شده است اما از ابتدای سال 95 تاکنون هر دو هفته یکبار مساحت دریاچه ارومیه سنجیده شد، آخرین گزارش‎ مربوط به پایان شهریورماه است که مساحت این دریاچه را حدود 1500 کیلومتر مربع عنوان می کند.

وی، با اشاره به مقایسه سطح آب دریاچه ارومیه تصریح کرد: امسال سطح آب این دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تفاوت چشمگیری نداشته اما در مقایسه با مدت مشابه سال 95 حدود 20درصد آب دریاچه ارومیه کاهش داشته است.

صادقی نایینی، درباره بررسی های سنجش سطح دریاچه ارومیه تصریح کرد: فروردین و اردیبهشت بیشترین سطح و شهریور و مهرماه کمترین سطح آب در این دریاچه وجود دارد و در فصل پاییز و زمستان با توجه به بارش ها، سطح آب دریاچه بیشتر می‌شود.

وی، درباره سطح آب دریاچه طشک، بختگان و مهارلو خاطرنشان کرد: آب این سه دریاچه بر اساس پایش های ماهواره ای از سال گذشته به طور کامل خشک شده است.

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران، با اشاره به روش های کاهش خشکسالی بیان کرد: یک متدولوژی کاهش  خشکسالی را در اختیار سازمان ملل قرار دادیم که روی سایت این سازمان قرار گرفت و گزارشی درباره گرد و غبار به زبان انگلیسی نیز برای سازمان ملل در حال تهیه است.

وی، درباره پایش ماهواره ای حریق جنگل ها بیان کرد: سامانه پایشی در سازمان فضایی وجود دارد که جنگل‎ها و مراتع را رصد می کند و بر اساس پایش این سامانه  آتش سوزی در جنگل مریوان  بیش از 100 هکتار از اراضی شمال مریوان را از بین برده است.

سنجش میزان آتش سوزی در هورالعظیم

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران، درباره آتش سوزی در هورالعظیم توضیح داد: محل آتش سوزی به صورت روزانه مورد پایش می شود و هر 5 روز یکبار میزان تخریب این تالاب مورد بررسی قرار می گیرد تقریبا مساحت کل تالاب 100 هزار هکتار است که دو سوم در عراق و یک سوم آن در ایران قرار دارد تا قبل از 17 شهریور حریق در قسمت عراقی این تالاب  بود که از 18 شهریور حریق به داخل ایران وارد شد.

دخالت عامل انسانی در آتش سوزی هورالعظیم

وی، درباره علت وقوع آتش سوزی بر اساس داده های ماهواره ای بیان کرد: بر اساس پایش‎ها از ابتدای آتش سوزی تغییرات دما در منطقه شدید نبود بنابراین نمی توانیم این موضوع را دلیل آتش سوزی بدانیم در این حادثه عامل انسانی دخیل بوده است.

صادقی نایینی، با اشاره به خدمات کشاورزی با استفاده از داده های ماهواره ای تصریح کرد: در دشت مغان و کشت و صنعت نیشکر در جنوب کشور یک پروژه در حال اجراست که  در این پروژه از سنسورهای زمینی و تصاویر ماهواره ای برای مدیریت بهینه اراضی کشاورزی استفاده می شود.

اینترنت اشیا و مدیریت کشاورزی

وی، ادامه داد: طبق داده های ماهواره‎ای و زمینی  موضوع کشاورزی دقیق با هدف ارایه خدمات مشاوره توسط گروهی از متخصصان مطرح است به طوری که  دوره رشد محصول را با تعیین زمان  آبیاری، میزان سم و کود و.. را مدیریت می کند تا با کمترین هزینه، بیشترین میزان تولید را داشته باشد.

صادقی نایینی، افزود: در این قسمت با کمک اینترنت اشیا با اندازه گیری پارامترهای مختلفی مانند: آب و خاک و... خدمات مشاوره ای توسط متخصصان به کشاورزان ارایه می شود.

استفاده از اطلاعات ماهواره در حوادث طبیعی

معاون توسعه فناوری سازمان فضایی ایران، درباره استفاده از داده های ماهواره ای در حوادث طبیعی تصریح کرد: تابستان سال گذشته تفاهم نامه مشترکی با سازمان مدیریت بحران به امضا رسید  که در این تفاهم نامه چگونگی استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بحران کشور ذکر شده است.

وی، افزود: در سال گذشته دوره آموزشی 3 روزه در هفته جهانی فضا برگزار شد که 100 متخصص سازمان مدیریت بحران از31 استان کشور در آن شرکت کردند.

صادقی نایینی ،بیان کرد: پس از زمین لرزه کرمانشاه اطلاعات ماهواره ای منطقه را دریافت و در ماهدشت مورد بررسی قرار دادیم که بر اساس آن نقشه مناطق تخریب شده در سر پل ذهاب، قصر شیرین و 30 روستای حاشیه ای تهیه و در اختیار گروه های امدادرسان قرار گرفت.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه