کد مطلب: 

216377
وزارت ارتباطات و چگونگی مواجهه با برجام بدون آمریکا؛
به نظر می رسد این روزها که کابینه دولت دوم روحانی تحت فشار افکار عمومی به واسطه مشکلات اقتصادی قرار دارد، وزارت ارتباطات همچنان این امید را در دل هواداران دولت دوازدهم زنده نگه داشته است که با توانایی وزیر جوان خود روزهای سخت آتی را هم به خوبی پشت سر نهد. لازمه مواجهه آتی این وزارت خانه استراتژیک با مشکلات آینده ناشی از تحریم می تواند، توجه کافی به سرمایه انسانی قوی و توانمند و متخصص، گسترش ارتباط با دانشگاهها و مراکز علمی کشور و حمایت جدی از بخش خصوصی فعال و کارا باشد.
وزیر جوان ارتباطات، امید را در دل هواداران دولت دوازدهم زنده نگه داشته است

اقبال اسماعیلی* - سیتنا؛ برای آگاهان سیاسی قابل پیش بینی بود که در صورت پیروزی نامزد جمهوریخواهان آمریکا، توافقنامه برجام به شدت در معرض آسیب قرار گیرد. در همین راستا، با پیروزی دونالد ترامپ، حملات لفظی یا به عبارتی بهتر حملات توئیتری رییس جمهور جدید آمریکا از تهدید به اقدام نزدیکتر شد و بالاخره علی رغم تلاش‌های جدی و دامنه دار دول اروپایی شریک در این توافقنامه مهم بین المللی، دولت آمریکا رسما از آن خارج شد.

در مدت اجرای این توافقنامه، فرصت‌های مناسبی برای تحرک در حوزه های مختلف صنعتی و تولیدی در کشور ایجاد شد که در برخی نقاط به خوبی اقداماتی صورت پذیرفت و در برخی نقاط علی رغم وجود ظرفیت های مناسب، ه بعلت نداشتن نگاه استراتژیک و عدم نگاه فرصت طلبی، نتوانستیم در آن حوزه ها با اقدامات مناسب، استفاده حداکثری را از این فضای مطلوب اقتصادی ایجاد شده ببریم.

در این میان، یکی از نقاطی که از نظر نگارنده در حد قابل قبول از فرصت های برجام استفاده نمود حوزه عملکردی وزارت ارتباطات بود. با کمی بررسی در وضعیت اجرایی وزارت خانه ها و نحوه‌ی مواجهه با جواب مردم در خصوص ارزیابی آنها از عملکرد وزارت خانه های مختلف، به خوبی متوجه خواهیم شد که رتبه رضایت از عملکرد وزارت ارتباطات چه در دولت یازدهم و چه الان در مرتبه مطلوبی قرار دارد.

حمایت از حریم خصوصی افراد در استفاده از خدمات مختلف ارتباطی، دسترسی مناسب و قابل قبول به گردش آزاد اطلاعات، کمک به رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان، کمک به ایجاد کسب و کار های جدید و نوپا در حوزه فن آوری اطلاعات و همچنین ایجاد فضای برابر، سالم و شفاف در رقابت بین بخش خصوصی از جمله دلایل محکم برای کسب رتبه قابل قبول در بحث عملکرد وزارت ارتباطات در چند سال اخیر است.

گستردگی فعالیت وزارت ارتباطات در رشد و توسعه کشور مطابق آنچه در برنامه های مختلف توسعه کشور آمده اهمیت و نقش مهم این وزارت خانه را در اقتصاد، تعالی و پیشرفت کشور به خوبی بیان می کند.

متاسفانه به علت عدم پیشرفت کافی در حوزه فن آوری و تکنولوژی ارتباطی که باقی مانده از گذشته دور و نزدیک می باشد در این حوزه نیاز کشورمان، همچنان به خارج بوده و علی رغم تلاش های موثری که طی سالیان اخیر برای توسعه و رشد حوزه ارتباطات و فن آوری اطلاعات شده است، همچنان این اقدامات ناکافی می باشد و از نظر جایگاه هم موقعیت خوب و شایسته ای در جهان نداریم.

در طی چند سال گذشته و به واسطه برجام، نقش پررنگ وزارت ارتباطات در همایش ها، کنفرانس های بین المللی و حضور مطلوب و تاثیرگذار در برنامه های اتحادیه جهانی مخابرات باعث شد که همکاری با شرکت های بزرگ بین المللی در حوزه مخابرات و فن آوری اطلاعات رونق بیشتری به بازار داخل داده و باعث توسعه کسب و کارهای جدید و همچنین ارائه خدمات بهتر ارتباطی از سوی بخش خصوصی به همه مشترکان و بهره برداران شود.

هر چند وزارت ارتباطات و بخش خصوصی فعال در فن آوری اطلاعات و مخابرات کشور می توانست بهره بیشتری از این گشایش بین المللی و ظرفیت بزرگ ببرد، ولی متاسفانه کوتاهی هایی هم صورت گرفته است. تمرکز بیش از اندازه به مصرف گرایی تکنولوژی و انتقال بدون داشتن تحلیل و طراحی مجدد از تکنولوژی وارد شده، عدم شناسایی دقیق نیازهای روز و آتی بازار فن آوری کشور، ضعف بعد اقتصادی وزارت در شناسایی نقاط هدف اقتصادی و عدم سرمایه گذاری مناسب در آن نقاط، بی توجهی به موضوع بسیار مهم شراکت اقتصادی با شرکت های معتبر مخابراتی از طریق خرید سهام آن شرکت ها و...از اهم اقداماتی بود که یا صورت نگرفته یا به صورت ناکافی و کم اثر انجام پذیرفته است.

بدون تردید یکی از نقاط هدف تحریم های آتی دولت آمریکا بازار آی تی و حوزه ارتباطات و مخابرات می باشد که علی رغم روابط مناسبی که بین شرکت های اروپایی و چینی پیشرو در این حوزه ها با کشور وجود دارد، اما به علت  گستردگی روابط اقتصادی این شرکت ها با شرکت های آمریکایی و همچنین سرمایه گذاری کلان سهامداران آمریکایی در این شرکت ها، حوزه فن آوری اطلاعات و مخابرات کشور تحت فشار زیادی قرار خواهد گرفت.

به نظر می رسد این روزها که کابینه دولت دوم روحانی تحت فشار افکار عمومی به واسطه مشکلات اقتصادی قرار دارد، وزارت ارتباطات همچنان این امید را در دل هواداران دولت دوازدهم زنده نگه داشته است که با توانایی وزیر جوان خود روزهای سخت آتی را هم به خوبی پشت سر نهد. لازمه مواجهه آتی این وزارت خانه استراتژیک با مشکلات آینده ناشی از تحریم می تواند، توجه کافی به سرمایه انسانی قوی و توانمند و متخصص، گسترش ارتباط با دانشگاهها و مراکز علمی کشور و حمایت جدی از بخش خصوصی فعال و کارا باشد.

وجود روحیه انقلابی و جهادی در جوانان کشور، انگیزه بالای نیروهای متخصص و کارآمد، حضور بخش خصوصی فعال و جوان و داشتن مراکز علمی قوی، برگهای برنده وزیر جوان ارتباطات در روزهای پس از خروج آمریکا از برجام بوده و باید وزارت ارتباطات نقش نقطه اتصالی آنها به هم را ایفا نماید و توان حداکثری خود را برای همکاری و هماهنگی آنها در پیشبرد پروژه های حوزه فن آوری و ارتباطات بکار برد.

* کارشناس ارشد ارتباطات و مخابرات

دسته بندی: 

برچسب: 

دیدگاه‌ها

تصویر آرمین
قیمت گوشی سر به فلک کشیده!!! یک گوشی میان رده حداقل 1,5 شده! بازار کشور به سه میلیون موبایل جدید نیاز داره تا قیمت ها متعادل بشه
ارسال شده توسط آرمین در 13 مرداد 97 - 15:10

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه