کد مطلب: 

214110
معاون علمی و فناوری رییس جمهور:
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یکی از بخش های مهم زیست بوم کارآفرینی را چگونگی تامین مالی شرکت های دانش بنیان و استارتاپی دانست و تاکید کرد: تامین مالی کسب‌وکارهای نو به طور حتم نیازمند راهکارهای نوآورانه است.
تامین مالی کسب‌وکارهای نوپا نیازمند راهکارهای نوآورانه است/ استارتاپ های بومی زمینه ساز بازگشت نخبگان به کشور است

به گزارش سیتنا، دکتر سورنا ستاری در آئین پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه دانشگاه تهران در بورس گفت: از آن‌جایی‌که متأسفانه تأمین مالی کسب و کارهای نو همواره به وام دادن تعبیر شده، آسیب‌های جدی متوجه این نوع از کسب و کارها شده است.
وی وابستگی شرکت‌های خلاق و فناور به وام را بزرگ‌ترین آسیب این بخش از کسب و کارها دانست و گفت: تامین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان از طریق وام به نتیجه نمی‌رسد و برای تامین مالی باید از روش‌های خلاقانه استفاده شود. همان‌طور که ماهیت این کسب و کارها مبتنی بر خلاقیت و نوآوری است.
ستاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه را مدلی مناسب برای تأمین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی برشمرد و افزود: با پیگیری‌های جدی در چند سال اخیر برای تحقق اجزا زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، ایجاد و پذیره‌نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیری شد و امروز در حالی پنجمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه وارد بورس می‌شود که ۱۳ صندوق مدارک خود را تکمیل و در آستانه ورود به این بازار هستند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به افزایش چشمگیر ظرفیت بانک‌ها در ارائه تسهیلات وام به شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ گفت: اگرچه بانک‌ها با ماهیت و سازوکار شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی و استارتاپی آشنایی چندانی ندارند اما می‌توانند با تجربه بالا در ارائه تسهیلات وام، به شرکت‌های دانش‌بنیانی که توانمندی بازپرداخت تسهیلات را دارند کمک شایان کنند.
وی ادامه داد: خوشبختانه با ورود دانشگاه‌ها و بورس به عرصه تأمین مالی، سد ریسک‌پذیری و حمایت مالی جسورانه از شرکت‌های استارتاپی شکسته شده است و فرهنگ حمایت از خلاقیت‌ها که قدمتی چندهزارساله در تاریخ کشور ما دارد، با روشی نو و مطابق با سازوکارهای مالی امروزی احیا و دنبال می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تأکید بر فرهنگ‌سازی حمایت از کسب و کارهای بومی گفت: تنومند شدن بسیاری از استارتاپ‌های غیر بومی حاصل فرهنگ نادرست عدم حمایت از فعالان داخلی است.
وی افزود: در فضایی که کسب و کارهای خارجی مانند برخی پیام‌رسان‌ها آزادانه فعال هستند، نمونه‌های بومی برای ادامه فعالیت با مشکلات و موانع فراوان مواجه می باشند و توان رقابت پیدا نمی‌کنند.
ستاری، کم‌توجهی به کسب و کارهای داخلی را حاصل کژفهمی و فرهنگ نادرست دانست و گفت: این‌که جنس بی‌کیفیت خارجی به راحتی وارد کشور می‌شود و مشتری پیدا می‌کند و از سوی دیگر، فضای مساعد کسب و کار و فعالیت برای کسب و کارهای بومی فراهم نیست، به فرهنگ غالب عدم حمایت از کارآفرین ایرانی بر می‌گردد و باید این رویه نادرست اصلاح شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، کسب و کارهای خدماتی و استارتاپ‌های بومی را یکی از اثرگذارترین زمینه‌ها برای بازگشت نخبگان به کشور دانست و افزود: باید همه کمک کنیم تا راه برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها هموار شود چراکه این کسب و کارها بزرگ‌ترین زیرساخت برای جذب و ماندگاری نخبگان کشور را فراهم کرده‌اند.
وی تصریح کرد: این باور نادرست که استارتاپ‌ها و کسب و کارهای خدماتی بومی به جایی وابسته‌اند باید اصلاح شود و افتخارآفرینی جوانان خلاق و نوآور کشور در حوزه استارتاپ‌های خدماتی و شرکت‌های فناوری پیشرفته به خصوص در حوزه‌های نانو، زیست‌فناوری و سلول‌های بنیادی، اگرچه در آغاز راه اما قابل اعتنا و ارزشمند است.
رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش‌بنیان ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند و به صورتی فزاینده نقش خود را در پیشرفت اقتصاد کشور پررنگ‌تر می‌کنند.
بر اساس این گزارش، آیین پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر یکم دانشگاه تهران با نماد تهران یک، به عنوان نخستین صندوق VC دانشگاهی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، رئیس دانشگاه تهران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و نمایندگان بنگاه‌های تأمین سرمایه این صندوق پذیره نویسی شد و این صندوق کار خود را در حوزه تأمین مالی ایده‌های خلاقانه دانشگاهی و فناور آغاز کرد.
انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه