کد مطلب: 

212013
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که به‌کارگیری بیت کوین و ارزهای مجازی دیگر در تمام مراکز پولی و مالی ممنوع است.
بانک مرکزی: استفاده از ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی ممنوع است

به گزارش سیتنا، این ممنوعیت که اوایل دی ماه سال ۱۳۹۶ در شورای عالی مبارزه با پولشویی تصویب شده بود، نهایتا از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها، موسسات اعتباری و صرافی‌ها ابلاغ شد.

روابط عمومی بانک مرکزی دلیل این ممنوعیت را قابلیت تبدیل ارزهای مجازی به "ابزاری برای پولشویی و تأمین مالی تروریسم و جابه‌جایی منابع پولی مجرمان" اعلام کرده است.

اواسط اسفند ماه گذشته پلیس فتا هشدار داده بود که بیت‌کوین پول سالمی نیست و گفته بود که از این پول دیجیتال برای خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه و همین طور قاچاق انسان استفاده می‌شود.

پیش از آن هم ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، هم‌زمان با رشد سریع ارزش بیت‌کوین و پول‌های مجازی دیگر به سرمایه‌گذاران ایرانی درباره خرید و فروش این ارزها و احتمال حبابی بودن قیمت آن هشدار داده بود.

قیمت بین‌کوین که رشد سریع آن از اوایل سال ۲۰۱۷ شروع شده بود در اواخر این سال به حدود ۲۰ هزار دلار رسید، اما بعد از آن قیمت این واحد پول دیجیتال کاهش یافت و در عرض کمتر از دو ماه به حدود هشت هزار دلار رسید.

بیت کوین تحت نظارت نهادهای مالی و بانکی خاصی نیست از همین رو می‌تواند بسیاری از نهادهای ناظر را دور بزند که همین مایه نگرانی آنها شده است.

با سقوط ارزش ارزهای دیجیتال در ماه فوریه گذشته بعضی از بانک‌ها و موسسات مالی در کشورهای مختلف جهان خرید بیت‌کوین با کارت‌های اعتباری را ممنوع کردند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه