کد مطلب: 

207061
آذری جهرمی در مراسم سالروز فناوری فضایی:
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: اگر صداوسیما آمادگی پذیرش ماموریت های فضایی را داشته باشد و بخش خصوصی نیز ظرفیت آن را داشته باشد چون مجموعه کار برای نظام و کشور است ما آمادگی واگذاری آن را داریم.
سه ماهواره در مراحل پایانی برای قرارگیری در مدار هستند/ یک ماهواره آماده پرتاب است

به گزارش سیتنا، مهندس آذری جهرمی در مراسم سالروز فناوری فضایی با بیان اینکه صنعت فضایی دو رکن دارد که نخست تحقیق، پژوهش و توسعه و دوم اقتصاد و کاربرد است، گفت: در کشور ظرفیت های خوبی وجود دارد و در حوزه ماهواره سنجشی و مخابراتی در حوزه تحقیق و پژوهش پیشرو هستیم به طوری که سه ماهواره در مراحل پایانی برای پرتاب و قرارگیری در مدار هستند و یک ماهواره نیز آماده پرتاب داریم و انشااله جوانان ما در دانشگاه شریف بتواند نتیجه و دستاورد خود را ببینند و این ماهواره که با اهداف پژوهشی و سنجشی آماده قرار گرفتن در مدار است، دستاورد نخبگان داخلی است.

وی با اشاره به عدم تمرکز در حوزه اقتصاد و کاربرد صنعت فضایی افزود: ساخت، خرید و در مدار قراردادن ماهواره یک پروژه اقتصادی است و از طرفی ظرفیت های مورد نیاز برای برقراری ارتباطات داده ای و همچنین بخش تلویزیونی کاملا مشخص است و از طرفی صداوسیما برای خودش کار خرید، ساخت و در مدارقراردادن ماهواره های تلویزیونی را دنبال می کند و سازمان فضایی نیز در حوزه داده ای پیگیری های خود را انجام می دهد و طبیعتا از منابع بیت المال در این حوزه ها استفاده و روز به روز بر هزینه های کشور افزوده می شود و نتیجه مورد نظر بدست نمی آید.

آذری جهرمی با بیان اینکه کشور و سازمان تلویزیونی را در دنیا سراغ ندارم که ماهواره را بخرد و خود در مدار قرار دهد، اظهار کرد: البته برای این موضوع در مجلس نیز بودجه در نظر گرفته شده در حالیکه ما شاهدیم در بخش ماهواره های مخابراتی این کار اقتصادی نیست و طبیعتا دوستان ما در صداوسیما نیز چنین ملاحظه ای را دارند که باید با تمرکز و در نظرگرفتن چهارچوب ها پیگیری بر اساس تفاهم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه هایی چون ناوبری هواپیماهها، در عرصه مخابرات و پخش صداوسیما در کشور با مشکلاتی مواجه هستیم، تصریح کرد: با توجه به گستردگی جغرافیایی که در کشور داریم اگر تمرکز در منابع و مدیریت ایجاد نشود نمی توان این مشکلات را حل کرد.

وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به جمع بندی باید تحمل داشته باشیم و نگاه های صنفی را کنار بگذاریم، خاطر نشان کرد: اگر صداوسیما آمادگی پذیرش ماموریت های فضایی را داشته باشد و بخش خصوصی نیز ظرفیت آن را داشته باشد چون مجموعه کار برای نظام و کشور است ما آمادگی واگذاری آن را داریم.

وزیر ارتباطات با اشاره به تدوین پنج مدل برای هماهنگی سازمان فضایی و صداوسیما، گفت: البته در هماهنگی ها دستاوردها مطلوب نیست و نمی توان هر سال نقطه ای را در مدارهای فضایی ثبت کرد و بعد به دلیل ناتوانی در قراردادن ماهواره در آن نقطه به دنبال ثبت نقطه دیگری باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه کاربرد ماهواره ها باید تلاش ویژه ای انجام دهیم، افزود: پس از روز جهانی فضایی از سازمان فضایی خواستیم که در جهت ترویج کاربردهای صنعت فضایی اقدام کنند که در پی آن جلسات و کارگاه های متعددی برگزار شد تا این عرصه معرفی شود.

آذری جهرمی به تفاهم میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون سند تفاهم این دو وزارتخانه آماده شده است تا با استفاده از ظرفیت های داخلی مشکلات خود را در این حوزه رفع کنیم.

وی با ابراز خوشحالی از حضور دانشجویان کشورمان در مسابقات ساخت ماهواره اظهار کرد: همین که حرکت کردیم و به جوانان و دانشمندان خود بها دادیم دستاورد بزرگی است چراکه حضور در منطقه خلاء تحت تعشعات فضایی استانداردهای بسیار ویژه و خاصی می خواهد که جوانان ما با وجود تحریم ها توسط خلاقیتی که داشتند توانستند به آن غلبه کنند و دسترنج خود را در مدار قرار دهند و از این ظرفیت بهره ببرند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه