کد مطلب: 

204857
طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی یکی از زیرساخت‌های اصلی توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب شده و باعث استفاده بهینه از منابع پردازشی کشور می‌شود.
طرح پیشبرد توربین محاسباتی ملی از زیرساخت‌های توسعه IT در کشور است

به گزارش سیتنا، مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، در بازدید از روند اجرای طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی بابیان اهمیت اجرای این پروژه گفت: با بهره‌برداری از این طرح، یکی از نیازهای اصلی محققان و دانشجویان به‌ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به پردازش‌های سریع برطرف می‌شود.

وی، در ادامه این بازدید که با حضور مدیر و تیم اجرائی طرح در محل پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد، به ظرفیت های کارآفرینی حاصل از اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: چنانچه خروجی این طرح به‌عنوان سکوبی برای استفاده بخش صنعت در پردازش سریع مورد بهره برداری قرار گیرد، می‌تواند زمینه ایجاد شرکت های دانش‌بنیان و نوپا را فراهم کند.

فقیهی با ابراز رضایت از پیشرفت طرح در فازهای اول و دوم آن بر ضرورت شناسایی کاربردهای مرتبط با پردازش تورین در سایر کشورهای توسعه‌یافته تاکید کرد و گفت: بازی های رایانه ای، داده های حجیم در حوزه های مختلف ازجمله پزشکی می تواند به‌عنوان زمینه های صنعتی برای بهره‌گیری از سکوی تولیدشده در این طرح محسوب شود.

وی بر لزوم حمایت های مادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از این طرح تاکید و درباره سایر زمینه های حمایتی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات حمایتی معاونت بازار سازی و توسعه بازار سرویس های تولیدشده در این طرح خواهد بود.

بر اساس این گزارش، لطفی کامران مدیر طرح پیشبرد تورین محاسباتی ملی، «راه اندازی بزرگ‌ترین شبکه محاسباتی کشور»، «اتصال منابع محاسباتی موجود در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی سراسر کشور»، و «تأمین نیاز رایانشی دانشجویان و پژوهشگران» را ازجمله اهداف اجرای این طرح برشمرد و گفت: در حال حاضر و طبق برنامه زمان‌بندی، منابع پردازشی هفت دانشگاه و سازمان علمی و تحقیقاتی به هسته‌ی مرکزی تورین محاسباتی ملی متصل شده است و کاربران می‌توانند با مراجعه به پرتال این طرح از خدمات پردازشی ارائه‌شده، استفاده کنند.

وی بابیان اینکه هدف اولیه این طرح پوشش پردازشی معادل با 205 ترافلاپس (Teraflops) است، خاطرنشان کرد: «ارائه ماشین‌مجازی به همراه پردازنده  (CPU) و پردازنده گرافیکی(GPU)»، «سرویس تحلیل داده‌های حجیم به‌وسیله ابزارهای این حوزه»، و «ارائه بستر زیرساخت منابع ذخیره¬سازی» ازجمله سرویس‌هایی هستند که به‌زودی از طریق پرتال طرح پیشبرد تورین ملی ارائه می‌گردند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه