کد مطلب: 

202071
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیئت رسانه ای کشور لبنان بر توسعه تعاملات رسانه ای و انعقاد قراردادهای خواهرخواندگی میان رسانه های دو کشور تاکید کرد.
توسعه دیپلماسی فرهنگی از طریق خواهرخواندگی رسانه‌ها میسر می‌شود

به گزارش سیتنا، دکتر حسین انتظامی، در تشریح فضای حاکم بر رسانه های کشور ضمن اشاره به قانون مطبوعات، هیات نظارت بر مطبوعات و تشکیل دادگاه مطبوعات با حضور هیات منصفه، اظهار کرد: مطابق قانون مطبوعات، هیئت هفت نفره ای متشکل از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ یک قاضی عالیرتبه، یک نماینده مجلس شورای اسلامی، یک استاد دانشگاه، یک نماینده از حوزه علمیه، ‌یک نماینده از شورای عالی انقلاب فرهنگی و یک نماینده از مدیران مسئول رسانه ها بر انتشار مطبوعات نظارت دارند.

انتظامی با بیان اینکه مطابق اصل 24 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نشریات در بیان مطالب آزادند مگر آنکه مخل مبانی اسلام و حقوق عمومی باشند، افزود: جزئیات این اصل به قانون مطبوعات ارجاع شده است که مطابق این قانون 12 مورد جزء حدود مطبوعات است که از آن جمله می توان به انتشار مطالب یا تصاویر مستهجن، مطالب الحادی، سرقت ادبی، انتشار مطالبی که به اختلاف بین قومیت ها منجر می شود، اشاره کرد.

وی افزود: تنها صنفی که دادگاه آن ها با حضور هیئت منصفه تشکیل می شود صنف مطبوعات است و این امر به حفاظت بیشتر از آزادی بیان کمک می کند.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر توسعه تعاملات رسانه ای در ابعاد منطقه ای و بین المللی و همچنین ایجاد روابط خواهرخواهندگی بین رسانه ها تاکید و تصریح کرد: ما از تاسیس دفاتر رسانه های خارجی در کشور استقبال می کنیم و رسانه های خارجی را به انعقاد قرارداد همکاری با رسانه هایمان برای تولید محتوای اختصاصی تشویق می کنیم. همچنین استقبال می کنیم که رسانه های خارجی متقابلا از رسانه های ایرانی برای تولید مطالب اختصاصی حوزه خود استفاده کنند بنابراین توصیه میکنیم از بین رسانه های ایرانی رسانه هایی را که ارتباط موضوعی بیشتری با شما دارند، انتخاب کنید و با آن ها قرارداد همکاری ببندید.

انتظامی توسعه دیپلماسی رسانه ای را از جمله سیاست های اصلی دولت عنوان و با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی از دیپلماسی سیاسی بسیار موثرتر است اظهار کرد: دیپلماسی رسانه ای بر رابطه بین ملت ها استوار است و این باعث می شود که در این نوع دیپلماسی بر اشتراکات میان کشورها تاکید شده و ارتباطات فی مابین از پایداری بیشتری برخوردار باشد.

وی در پاسخ به پرسش یکی از اعضای هیئت رسانه ای لبنان مبنی بر اینکه آیا گسترش رسانه های مدرن در ایران نیز تهدیداتی را برای رسانه های سنتی در پی داشته است یا خیر، خاطرنشان کرد: گسترش رسانه های نوین و محدودیت های ایجاد شده برای رسانه های سنتی، یک روند بین المللی است و رسانه های مدرن در پی تغییر الگوی مصرف رسانه ای هستند اما از آنجاکه رسانه های سنتی دارای وجوه ممیزه مربوط به خود هستند نمی توان گفت دوره مطبوعات کاغذی به طور کامل به اتمام رسیده است؛ مهم این است که فعالان مطبوعات سنتی بتوانند با تکیه بر وجوه ممیزه خود این تحولات را مدیریت کنند.  

شایان ذکر است آقایان «معن حمیه» نویسنده روزنامه البنا،‌ «محمود مروه» رئیس بخش های عربی و بین المللی روزنامه الاخبار،‌ «طارق ترشیشی» سردبیر روزنامه الجمهوریه، «رضوان عقیل» نویسنده روزنامه النهار، «رضوان الذیب» مدیر صفحه اول روزنامه الدیار و «فادی بودیه» مدیر مسئول و سردبیر مجله مرایا اعضای هیئت رسانه ای کشور لبنان را تشکیل می دادند که علاوه بر تعمیق در روابط رسانه‌ای دو کشور، افزایش رفت و آمدهای خبرنگاران و همچنین برگزاری تورهای آموزشی از محورهای مورد اشاره آنها بود.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه