کد مطلب: 

201562
عضو هیات علمی دانشکده پست و مخابرات، از انجام پروژه طراحی و ساخت سامانه های رباتیک هوشمند زیر آب (ROV) خبر داد و گفت: با انجام این پروژه برای نخستین بار امکان پایش و سلامت سنجی تاسیسات بستر دریا مانند کابل های فیبرنوری، اشیاء و شناورهای غرق شده در کشور فراهم شد.
75 درصد مشاغل آینده‌ی دنیا در حوزه‌ی ICT است

به گزارش سیتنا، دکتر محمد رضا هدایتی، عضو هیات علمی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات با بیان این که از سامانه رباتیک هوشمند زیر آب (ROV)امکان پایش بستر دریا برای سازمان های داخلی و خارجی از جمله مالزی، سریلانکا و سوریه ساخته و تحویل داده شده است، تصریح کرد: برای سال جاری، طراحی و ساخت نمونه پیشرفته ای از این سامانه جهت انجام عملیات پایش و خدمات مهندسی زیر آب در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین از طراحی و ساخت فیبر پنجره براگ (FBG) برای نخستین بار در ایران جهت کاربری در مخابرات در بخش (FTTX ) و پایش وضعیت سازه های مختلف به عنوان حس گر دقیق ارتعاشات و حرارت خبر داد و گفت: مرحله بعدی این پروژه پیاده سازی سامانه های پایش و مونیتورینگ سازه های مهم با استفاده از حسگرهای FBG است که تا کنون چندین پروژه در این راستا انجام دادیم که از جمله آن می توان به همکاری با سازمان بنادر و کشتیرانی اشاره کرد.

تولید نمونه های سامانه های خورشیدی فوتوولتاییک و روشنایی PV

دکتر هدایتی در ادامه با اشاره به انجام فعالیت هایی در حوزه انرژی های نو، از تولید نمونه های سامانه های خورشیدی فوتوولتاییک و روشنایی PV خبر داد و افزود: در کنار این پروژه طراحی و ساخت میکرو توربین های بادی جهت تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد را در دست انجام داریم که به همراه سامانه سرمایشی خورشیدی می تواند انرژی مورد نیاز مجموعه مخابراتی در مکان های دور افتاده را تامین کند.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا، یک پروژه تحقیقاتی و مهندسی در عراق در دست اقدام است و خوشبختانه در این دو حوزه، آمادگی ارایه خدمات فنی مهندسی وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشکده، تحقیق در زمینه طراحی و ساخت باتری های چند منظوره که دارای کاربرد در حوزه انرژهای نو و همچنین خودرو است ، را از دیگر پروژه در دست تحقیق خود عنوان کرد و گفت: این پروژه به منظور تولید باتری با عمر بیشتر، قیمت مناسب تر، آلودگی محیط زیستی کمتر، نیاز به نگهداری کمتر و به خصوص جلوگیری از خروج ارز از کشور جهت استفاده در بی تی اس های مخابرات سیار و مراکز مخابراتی دور افتاده در همکاری با شرکت پارس کلید خورده است و مقدمات تحقیق در زمینه خط تولید را طی می کند.

کار تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری روشنایی

وی با اشاره به کار بر روی طراحی و ساخت کولرهای خورشیدی، از کار تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری روشنایی خبر داد و گفت: در محل های عمیق همچون تونل های چند منظوره، معادن زیرزمینی و حتی تونل های مترو که به روشنایی نیاز است اما حضور الکتریسیته خطر آفرین است، فیبرنوری با قابلیت ارسال روشنایی کاربرد دارد و تحقیقات اولیه این پروژه در قالب تفاهمنامه ای با شرکتی از مجموعه شستا در حال پیگیری است.

این عضو هیات علمی پایش و سلامت سنجی فیبرنوری در سه بخش بررسی های قبل از نصب، حین نصب و پایش دوره ای بعد از نصب و عیب یابی زیردریایی را از دیگر پروژه های انجام شده در سال های گذشته برشمرد و اظهار امیدواری کرد با تاکید مکرر مسوولان به ویژه دکتر واعظی وزیر ارتباطات مبنی بر استفاده از تولید داخلی  ، اراده ای برای  بهره گیری از این تولیدات ایجاد شود.

75 درصد مشاغل آینده دنیا در حوزه ICT است

دکتر هدایتی در ادامه با اشاره به شعار سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، بر ظرفیت بالای حوزه ICT در اشتغالزایی تاکید کرد و گفت: 75 درصد مشاغل آینده دنیا در حوزه ICT است، که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب می توان با بهره گیری از ظرفیت های حوزه ICT موجب تحول در زمینه اشتغال در این حوزه شد.

وی ادامه داد: حوزه توریسم و صنایع دستی ظرفیت بسیار بالایی جهت ایجاد اشتغال دارد که در این خصوص با طراحی اپلیکیشن هوشمند جامع توریسم با قابلیت گزارش دهی به ذی نفعان، جهت معرفی جاذبه های گردشگری ایران به گردشگران خارجی و تضمین سفر امن و بی مخاطره، توانستیم بیش از 500 شغل ایجاد کنیم که در صورت حمایت و معرفی بیشتر به جامعه هدف، امکان گسترش خدمت رسانی در سراسر کشور و اشتغال زایی بیشتر هم فراهم می شود.

خانه کارآفرینی ICT در منطقه دربند ایجاد می شود

دکتر هدایتی در ادامه از دیگر پروژه های خود به برنامه ریزی در جهت ایجاد مراکز آموزش کارآفرینی به منظور آموزش ICT به دانش آموزان در مناطق دور افتاده اشاره کرد و گفت: در تابستان به عنوان پایلوت در منطقه دربند خانه کارآفرینی ICT ایجاد می کنیم.

وی تولید انبوه ربات های آموزشی برای مدارس و دبیرستان ها را توسط دانشجویان از دیگر پروژه هایی برشمرد که توسط دانشجویان انجام شده و سود آن نیز متعلق به آنان است و گفت: با توجه به تعطیلات تابستانی پیش رو، ربات های آموزشی گزینه مناسبی برای گروه های مختلف سنی است تا همزمان همراه با بازی در زمینه علم الکترونیک دانش کسب کنند.

دکتر هدایتی که دارای مقالات متعدد در زمینه تعمیرات فیبر در نشریات معتبر داخلی و خارجی است، از چاپ دو کتاب در زمینه (FBG) در سال جاری خبر داد و افزود: همچنین به دنبال ثبت شرکت تعاونی دانش بنیان با کمک دانشکده و اعضای هیات علمی هستیم.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه