کد مطلب: 

196377
واعظی در آیین افتتاح شبکه TD-LTE و دیتاسنتر شرکت مبین نت؛
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که شرکت های سخت افزاری از دور رقابت خارج شوند در مورد آخرین وضعیت دولت الکترونیک، گفت: بعد از احصای بیش از 1700 خدمت دولتی و برگزاری جلسات فنی با دانشگاه های مختلف در 14 خوشه هم اکنون در سال 95 کار به اتمام رسیده است که امیدوارم تا پایان بهمن ماه فاز نخست دولت الکترونیک افتتاح شود.
راه اندازی اینترنت های بی سیم توانست عقب ماندگی در حوزه فیبرنوری را جبران کند

به گزارش خبرنگار سیتنا، دکتر محمود واعظی در آیین افتتاح شبکه TD-LTE و دیتاسنتر شرکت مبین نت با یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی و با اشاره به رشادت آتش نشانان در حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، گفت: متاسفانه فرهنگ ما به گونه ای است که وقتی یک رقیب را می بینیم از حضورش ناراحت می شویم درصورتیکه تجربه کشورها و شرکت های رشد پیدا کرده نشان می دهد که حضور رقیب باعث آن بوده است و آنهایی که بازارهای بین المللی را بدست اورده اند ابتدا رقابت را پذیرفته اند و با آن برخورد غیرسالم نکردند.

وی با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد بستر مناسب، افزود: در ابتدای شروع به کار دولت بازار ICT کشور 18 هزار میلیارد تومان بود که بعد از سه سال و نیم به 40 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سهم ایران را در بازار جهانی ICT ناچیز دانست و اظهار کرد: از آنجایی که ایران تقریبا یک درصد جمعیت دنیا را دارد لذا انتظار می رود که یک درصد از بازار جهانی ICT نیز از آن کشورمان باشد که هم اکنون این سهم حدود سه دهم درصد است که باید برای افزایش آن تلاش کنیم.

وی با بیان که استقبال خوبی از ICT توسط مردم صورت گرفته است، تصریح کرد: در سرشماری الکترونیکی که امسال انجام شد انتظار داشتیم مشارکت مردم در کلان شهرها 35 درصد، در شهرهای کوچک 25 درصد و در روستاها حدود 15 درصد باشد که همه آنها رنگ باخت چراکه این مشارکت در شهرهای کوچک بالای 50 درصد بود و در روستاهایی که به اینترنت پرسرعت وصل کرده بودیم مشارکت بالای 60 درصد بود.

عضو کابینه دولت یازدهم مشارکت بالای مردم در سرشماری الکترونیکی ناشی از استقبال مردم از ارایه خدمات متنوع و با کیفیت دانست و خاطر نشان کرد: این استقبال یعنی بازار که نشان می دهد کشورمان طالب این بازار هستند که از این رو در برنامه ششم توسعه کشور بازار ICT باید به 120 هزار میلیارد تومان برسد که به نظرم حتی بالاتر از این مقدار نیز می توانیم هدف گذاری کنیم.

دکتر واعظی با اشاره به سیاست مدیریت قطره چکانی در دولت قبل، گفت: در ابتدای دولت تصمیم گرفتیم که برای درک و فهم بالای بخش خصوصی ارزش قائل شویم و سعی نکنیم که قیم بخش خصوصی خود را بدانیم و اعلام کردیم که آنها آزاد نسبت به استفاده از فناوری هستند و نمی توانیم مثلا به آنها بگوییم که سراغ نسل سوم تلفن همراه بروید که نتیجه اش این شد که مثلا در موبایل شاهد تحولی بودیم که هم اکنون بیش از 750 شهر کشور تحت پوشش نسل سوم و بیش از 300 شهر دیگر تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه احداث زیرساخت و فیبرنوری عقب ماندگی داشتیم، افزود: البته شرکت مخابرات ایران سرمایه گذاری هایی را در این حوزه شروع کرده اند اما مردم و بخش خصوصی نباید از آن عقب بمانند که راه اندازی همین اینترنت های بی سیم تا اندازه ای توانست بخشی از عقب ماندگی را برای ارایه اینترنت پرسرعت جبران کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برقراری اینترنت نسل چهارم TD-LTE شرکت مبین نت در شهرهای کرج، کیش، مشهد و تهران، اظهار کرد: تا پایان سال این تعداد به 11 شهر می رسد و مطابق برنامه ریزی مبین نت قرار است تعداد 1.5 میلیون مشترک آن به 5 میلیون در پایان سال 99 برسد.

وی با بیان اینکه در بدو ورود به دولت با طرح احداث استانی دیتاسنترها در کشور مواجه بودم، تصریح کرد: قرار بود در همه استان ها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دیتاسنترهایی با هزینه های ساخت و نگهداری بالا ایجاد کند که تصمیم گرفتیم که خود وارد رقابت با بخش خصوصی نشویم که بازار را به آنها واگذار کنیم که جز در مواردی چون نگهداری از اطلاعات حیاتی و حاکمیتی و امنیتی کشور، کمک به شرکت های نوپا و دانش بنیان و یا اطلاعات مربوط به دولت الکترونیک از دیتاسنترهایی که توسط وزارتخانه راه اندازی می شود، استفاده نکنیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید از حمایت بیش از 300 شرکت نوپا و دانش بنیان از طریق وام وجوه اداره شده به میزان 135 میلیارد تومان توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که شرکت های سخت افزاری داخلی از دور فعالیت خارج شوند و در همین راستا به دانشگاه ها و پژوهشگاه ها گفتیم روی سخت افزارها کار کنند و با شرکت های سخت افزاری ارتباطات خود را داشته باشند.

دکتر واعظی با اشاره به درج حمایت از تولیدات سخت افزاری داخل کشور در پیوست فناوری، تصریح کرد: به عنوان دولت قراردادهایی را با شرکت های تولیدکننده داخلی می بندیم چراکه اگر بخواهیم بخش خصوصی رونق بگیرد و سرپا بیاستند باید آنرا حمایت کنیم هرچند در موردی مورد بازخواست هم قرار گرفتیم.

وی در تشریح اهمیت صادرات، افزود: اگر بتوانیم صادرات داشته باشیم نخست ایجاد شغل و اشتغال می شود که از اولویت های دولت یازدهم به شمار می رود. سپس مانع از خروج ارز از کشور می شویم و سوم رونق اقتصادی است که از ثمرات آن به شمار می رود.

در پایان شبکه اینترنت پرسرعت نسل چهار TD-LTE در شهرهای تهران، مشهد، کرج و کیش و دیتاسنتر مبین نت توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه