کد مطلب: 

240200
در جدیدترین مورد از کشمکش‌های میان سیلیکون ولی و مراجع امنیتی و قضایی آمریکا بر سر حریم شخصی کاربران، پلیس فدرال این کشور از شرکت اپل خواسته است تا به دسترسی این سازمان به اطلاعات رمزنگاری شده گوشی‌های آیفون‌ عامل تیراندازی جمعی ماه گذشته در پایگاه پنساکولا، کمک کند.
اف‌بی‌آی خطاب به اپل: قفل آیفون عامل تیراندازی پنساکولا را بشکنید

به گزارش سیتنا، مراجع قضایی و سازمان‌های اطلاعاتی کشورهایی چون آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا و نیوزیلند ادعا می‌کنند که برای جلوگیری از جرم و جنایت‌هایی چون تروریسم باید به پیام‌ها و اطلاعات رمزنگاری شده کاربران دسترسی داشته باشند. این در حالی است که غول‌های فناوری چون اپل، سامسونگ، فیس‌بوک و واتساپ با این کار مخالفند و آن را خطری برای امنیت و حریم خصوصی کاربران تلقی می‌کنند. دولت‌های غربی اما دست از خواسته خود در این باره نمی‌کشند و در اقدامی تهدیدآمیز به شرکت‌های فناوری اولتیماتوم داده‌اند که اگر دسترسی دلخواه به دستگاه‌ها و اطلاعات رمزنگاری شده کاربران را برای آن‌ها فراهم نکنند، با فشار حداکثری روبه‌رو خواهند شد.

حال آن طور که روزنامه نیویورک تایمز گزارش می‌دهد، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) دیروز (سه‌شنبه) از شرکت اپل خواسته است تا اطلاعات رمزنگاری شده موجود بر روی دو دستگاه گوشی آیفون متعلق به مهاجم حادثه تیراندازی کوری که ماه گذشته در پایگاه نیروی دریایی پنساکولای آمریکا روی داد، را در اختیار این سازمان بگذارد. این تازه‌ترین نمونه از فشار مراجع آمریکایی به سیلیکون ولی برای نقض حریم خصوصی کاربرانش است.

نیویورک تایمز به نقل از دو منبع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، گزارش می‌دهد که اف‌بی‌آی در نامه‌ای به اپل گفته است از آنجا که این آیفون‌ها قفل و رمزنگاری شده‌اند و صاحب آنها، ستوان دوم محمد سعید الشمرانی از اعضای نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی، نیز دیگر در قید حیات نیست، نمی‌توانند به اطلاعات آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

به گفته این دو منبع، اف‌بی‌آی حکم تفتیش این دو دستگاه را گرفته است اما برای اجرای آن به کمک اپل نیاز دارد.

اپل در واکنش به این نامه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام اطلاعات مربوط به پرونده پنساکولا که به آن دسترسی داشته را همان ماه گذشته در اختیار اف‌بی‌آی قرار داده است و همچنان با عرضه تمام اطلاعات در دسترس به همکاری با پلیس فدرال آمریکا ادامه خواهد داد. اپل در جایی که حکمی از دادگاه صادر شده باشد اطلاعاتی که بر روی سرورهای خود چون آی‌کلود (iCloud) دارد را در اختیار مجریان قانون قرار می‌دهد اما بارها گفته است که به اطلاعات ذخیره شده بر روی آیفون‌های قفل و رمزنگاری شده دسترسی ندارد.

این غول فناوری می‌گوید که به دست آوردن چنین داده‌هایی مستلزم ایجاد یک درب پشتی (backdoor) است که حریم شخصی و امنیت سایبری کاربران را به خطر می‌اندازد.

رسانه‌های آمریکایی در تاریخ ۱۵ آذرماه از وقوع یک تیراندازی جمعی در پایگاه هوایی پنساکولا متعلق به نیروی دریایی آمریکا در ایالت فلوریدا خبر دادند. در این حادثه یک دانشجوی سعودی به سوی هم قطاران آمریکایی‌اش آتش گشود که در نتیجه آن چهار نفر از جمله عامل این تیراندازی کشته و تعدادی غیرنظامی مجروح شدند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه