کد مطلب: 

233993
آیدا پوریانسب یکی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام ، در طول ۵ روز گذشته چند پست در صفحه‌ی خود منتشر کرد.
کمک به کودکان یا شوی اینستاگرامی؟

به گزارش انصاف‌ نیوز، این کلیپ‌ها از رودبار جنوبی و ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان گرفته شده است. او در این کلیپ‌ها کودکان را به صف کرده است و به آنها لوازم‌التحریر، کیف و لباس می‌دهد. اینگونه رفتارها که  از سمت بعضی از افرادی انجام می‌شود به نوعی می‌توانند به عزت نفس این کودکان که عکس و فیلم آنها منتشر می‌شود خدشه وارد کند.

مطهره مرادی روزنامه‌نگار محلی و کارشناس جامعه‌شناسی، فعال فرهنگی، اجتماعی و مدنی درباره‌ی پخش این کلیپ‌ها به انصاف‌ نیوز می‌گوید: «فقر، یکی از مهم‌ترین مشکلات متدوام در استان ما نیست، بلکه همین آسیب زدن‌ها به کرامت نفس و عزت انسانی است.»

این فعال فرهنگی ادامه داد: «افرادی مثل آیدا پوریانسب سعی دارند با پخش چنین کلیپ‌هایی کمک بیشتری جمع کنند و خودشان را برند کنند. استان سیستان بلوچستان محروم نیست و مردم نباید از فقر رنج ببرند، چون وسعت استان سیستان‌ و بلوچستان زیاد است و دارای چندین مرز خشکی و آبی است.»

مرادی معتقد است: «وضعیت استان نتیجه‌ی تنگ‌نظری مسوولانی است، که سعی در آمارسازی داشته‌اند و به کیفیت زندگی مردم استان توجهی نمی‌کنند. به همین دلیل است که این استان علاوه بر فقر دچار مشکلات دیگری مثل خشکسالی، فقر و فحشا نیز شده است.»

او درباره‌ی انتشار کلیپ توسط پوریانسب گفت: «اگر خانم پوریانسب، قصد کمک کردن به محرومان استان را دارد، بهتر است به جای نشان دادن چهره‌ی کودکان، فقط لوازمی را که برای کمک بین کودکان تهیه کرده بودند را منتشر می‌کردند. این کار کمک‌رسانی درست و اصولی را فرهنگسازی می‌کند.

این کلیپ اثری جز تخریب عزت نفس کودکان در حال و آینده‌ی آنها ندارد. اگر قرار باشد هرکسی به شخصی دیگر کمک بکند و از آن فیلم بگیرد، چنین شخصی دیگر اجازه‌ی کمک به افراد خیر دیگر را نمی‌دهد. بسیاری از خیرین سراسر کشور به کودکان این استان کمک می‌کنند. بیشتر کمک‌ها خارج از استان است و بیشترین آن متعلق به خیرین تهرانی است. کمک‌ها از سوی این خیرین به دست ما می‌رسد و ما آن را در بین کودکان پخش می‌کنیم. هیچ فیلمی از این کمک‌ها گرفته نمی‌شود تا عزت نفس کودکان زیر سوال نرود.»

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه