کد مطلب: 

228510
یک گروه بین المللی از پژوهشگران در حال ساخت سریع‌ترین ابررایانه جهان هستند که قرار است در دو قاره جهان نصب شده و رقبای قبلی را پشت سر بگذارد.
سریع‌ترین ابررایانه جهان در دو قاره نصب شد

به گزارش سیتنا به نقل از لایو ساینس، طراحی مهندسی یکی از دو بخش این ابررایانه که پردازنده داده‌های علمی یا SDP نام خواهد گرفت، به اتمام رسیده است.

از این ابررایانه دوقلو برای پردازش سریع حجم زیادی از داده‌ها استفاده می‌شود که توسط شبکه ای از تلسکوپ‌های رادیویی در استرالیا و آفریقای جنوبی جمع آوری خواهند شد. این اقدام به افزایش دانش بشر در حوزه ستاره شناسی منجر می‌شود.

طراحی و ساخت SDP توسط محققان و مهندسانی از ۱۱ کشور جهان انجام می‌شود. تولید سخت افزار، نرم افزار و الگوریتم مورد استفاده در این ابررایانه از پنج سال قبل آغاز شده است.

دو بخش این ابررایانه دوقلو در کیپ تاون آفریقای جنوبی و استرالیا نصب می‌شود که از ظرفیت پردازش و تحلیل ۶۰۰ پتابایت داده (هر پتابایت برابر با یک میلیون گیگابایت است) در سال برخوردار خواهد بود.

البته باید توجه داشت سرعت انجام محاسبه توسط این محصول ۲۵۰ پتافلاپ در ثانیه است. این رقم ۲۵ درصد سریع‌تر از توان پردازش قدرتمندترین ابررایانه ای است که فعلاً در جهان وجود دارد. این ابررایانه که سامیت نام دارد توسط شرکت آی بی ام ساخته شده است.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه