کد مطلب: 

210202
حالت تهوع در ماشین یک مشکل رایج است که بسیاری افراد با آن مواجه هستند. این حالت به دلیل اختلاف پیام‌های ارسالی از چشم و گوش به مغز است.
چگونه حالت تهوع در سفر را برطرف کنیم؟

به گزارش فرادید، گوش به مغز می‌گوید که بدن در حال حرکت است، اما چشم می‌گوید که بدن ساکن است. راه‌حلی برای این مشکل وجود ندارد، اما با روش‌های زیر می‌توانید حس ناخوشایند آن را کم کنید.

1. هوای تازه

باز کردن پنجره ماشین به کاهش علائم کمک می‌کند. اگر بهتر نشد، ماشین را متوقف کنید و برای تنفس هوای تازه از ماشین خارج شوید.

2. بستن چشم‌ها

این حالت به دلیل تکان‌های خارج از ماشین در افراد ایجاد می‌شود. به همین دلیل، بستن چشم‌ها ممکن است به شما کمک کند. چشم‌هایتان را ببندید و سعی کنید بخوابید. چشم‌بند یا عینک آفتابی نیز مفید هستند.

خشکی و خستگی چشم بر شدت علائم می‌افزاید. استفاده از قطره چشم یا آب پاشیدن به‌صورت از علائم می‌کاهد. همچنین، سعی کنید از لنز استفاده نکنید.

3. زنجبیل

از محصولات حاوی زنجبیل استفاده کنید. می‌توانید از آدامس، شربت، بیسکوییت و بسیاری دیگر از محصولات زنجبیلی استفاده کنید.

4. خوراکی‌های خشک

تحقیقات نشان داده خوردن خوراکی‌های خشک مانند بیسکوییت یا چوب‌شور، به کاهش علائم کمک می‌کنند. زیرا مواد غذایی خشک اسید اضافی معده را جذب خواهند کرد.

5. فشار موضعی در نقاط بدن

ایجاد فشار در برخی نقاط بدن، به‌ویژه نقطه p6 در قسمت پایین مچ دست، به این نوع حالت تهوع بهبود می‌بخشد.

محلی که ساعت مچی روی دست قرار می‌گیرد را در نظر بگیرید. نقطه وسط مچ دستتان را پیدا کنید. این نقطه شکاف کوچکی است که با لمس آن تاندون‌هایتان را حس می‌کنید. با سرانگشتان به این منطقه فشار آورده و در عرض ده ثانیه حالتان بهتر می‌شود.

6. آغاز سفر با معده خیلی پر یا خالی

حالت تهوع ناشی از حرکت با معده پر تشدید می‌شود. پس قبل از سفر، از خوردن غذاهای سنگین خودداری کنید. غذاهای پر ادویه و پرچرب نیز در این گروه قرار می‌گیرند. در برخی افراد هم گرسنگی یا معده خالی این حالت را ایجاد می‌کند.

7. انتخاب محل مناسب نشستن

جایی بنشینید که کمترین میزان حرکت را احساس کنید. معمولاً صندلی جلوی ماشین بهترین مکان است. هرگز برخلاف جهت حرکت ماشین ننشینید.

8. از محرک‌های بصری خودداری کنید

مثلاً هرگز نباید در حین حرکت کتاب بخوانید. حرکت ماشین تمرکز بر روی لغات را دشوار می‌کند و سبب ایجاد حالت تهوع می‌شود. بهتر است نگاه خود را بر روی یک نقطه متمرکز کنید.

9. مصرف دارو

داروهای حاوی آنتی کولینرژیک مانند اسکوپولامین و داروهای ضد اسپاسم مانند پرومتازین از علائم ناشی از بیماری حرکتی جلوگیری می‌کنند. اکثر این داروها دارای ماده‌ای به نام مکلیزین هستند که ضد تهوع و ضد اسپاسم است.

10. سیگار نکشید

سیگار می‌تواند یکی از دلایل حالت تهوع باشد. تحقیقات نشان داده که محرومیت از نیکوتین از بروز علائم بیماری حرکتی جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه